Środa, 06 Grudzień, 2017

Mikołajki

Kawalkady moto-mikołajów, przejeżdżające przez polskie miasta. Poszukiwanie w butach mikołajowych prezentów. 6 grudnia to oficjalne rozpoczęcie przygotowań do świąt. Także na drogach.

 

Co roku policjanci i media przestrzegają, aby w przedświątecznym zgiełku, nie tracić głowy nie tylko przy kasie marketu, ale także na drodze. Wielu kierowców uważa, że policjanci i specjaliści od ruchu drogowego wykorzystują okres przedświąteczny, po raz kolejny dyscyplinować kierowców. Bo przecież – co może się stać. Nic bardziej mylnego. Jak wynika z badań psychologów, przebywanie w zatłoczonych sklepach i robienie w nich zakupów to czynnik, który wzbudza poczucie zagrożenia. Dopada nas ono często jeszcze zanim dojedziemy do placówki handlowej. W ten sposób organizm produkuje więcej hormonu stresu. Stajemy się bardziej agresywni i podatni na nieoczekiwane zachowania. Także na drodze.
Świąteczne zakupy powodują także rozkojarzenie – jesteśmy skupieni na liście zakupów i prezentów, a nie na drodze.
- Kolejna sprawa do pośpiech. Na zdrowy rozum, trudno wyobrazić sobie pośpiech do marketu. To czynność, którą z pozoru powinno wykonywać się na luzie i po pracy. Z doświadczenia współpracujących z nami policjantów wynika, że jest dokładnie odwrotnie – mówi Jacek Zalewski – prezes Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. - „Śpieszę się na zakupy”, używane jest zaś przez kierowców w tym samym kontekście jak „Śpieszę się do szpitala.”
Czy jest na to lekarstwo? Oczywiście. Zakupy planujmy wcześniej. Weźmy wolne z pracy i zróbmy je najlepiej w środku tygodnia, w godzinach porannych lub południowych. Unikajmy wycieczek po zakupy w korkach.
- Jest jeszcze jedna kwestia. W porównaniu do pośpiechu kierujących znacznie bardziej marginalna, jednak sprawiająca że co roku w policyjnych statystykach pojawiają się kolejne wypadki, często ze skutkiem śmiertelnym – mówi Jacek Zalewski, prezes Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. - To zakupowe zdarzenia z udziałem pieszych. Także na nich działa tak zwany „stres zakupowy”, który powoduje przebieganie przez jezdnię, wtargnięcia na czerwonym świetle, a także – w najbardziej drastycznych przypadkach, przeprawianie się do marketu w miejscach niedozwolonych.
Zapadające szybko ciemności, gwałtowność takich reakcji, oraz fakt że większość z nich nie posiada odblasków, sprawia że zarówno pieszy, jak i kierowca nie mają w takich sytuacjach szans na uniknięcie zdarzenia. A przecież przedświąteczne przygotowania powinny być rodzinnym świętem i przyjemnością, a nie preludium do tragedii.

 
Wróć ...

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa".