Patronat
Program
Część teoretyczna:
- Prawidłowa pozycja za kierownicą, ustawienie fotela, kierownicy, lusterek
- Sposób działania systemów elektronicznych
- Sytuacje drogowe – przewidywanie i unikanie zagrożeń.
Część praktyczna:
Hamowanie awaryjne z jednoczesną próbą ominięcia przeszkód – uczestnicy trenują właściwe reakcje w tak typowej sytuacji jaką jest gwałtowne hamowanie na śliskiej nawierzchni przy jednoczesnej próbie ominięcia przeszkód.
Łuk poślizgowy – ćwiczenie realizowane jest na specjalnie do tego przygotowanym zakręcie o obniżonej przyczepności. Idea ćwiczenia opiera się na wykonywanych kolejno przejazdach przy zróżnicowanych prędkościach. Trenujemy dobór właściwego toru jazdy, a także reakcje na potencjalnie niebezpieczne, symulowane zjawiska podsterowności oraz nadsterowności.
Awaryjna zmiana pasa ruchu – ćwiczenie przypominające swoim charakterem popularny „test łosia”, stanowi najbardziej dynamiczne spośród wszystkich ćwiczeń kursu. Polega ono na podwójnej zmianie pasa ruchu w wyniku której, dojść może do poślizgu zarówno przedniej jak i tylnej osi samochodu. Uczestnicy mają możliwość wytrenowania odpowiednich reakcji na poślizg ale przede wszystkim poznania sposobów działania systemów elektronicznych wspomagających kierowcę.
Jazda równoległa – moduł doskonale ukazujący, jakie zagrożenie niesie ze sobą tzw. „siedzenie komuś na zderzaku” jak szalenie ważne jest trzymanie dystansu pod poprzedzającym pojazdem. Kursanci dowiadują się tutaj o regule 3 sekund, czasie reakcji kierowcy i wówczas pokonanym dystansie.
Galeria zdjęć
Warsztaty dedykowane są uczniom ostatnich klas szkół średnich. Podczas zajęć uczestnicy mogą przekonać się, że nie wystarczy tylko znać przepisy ruchu drogowego, ale trzeba je rozumieć i przestrzegać. Eksperci przygotowali doświadczenia, które mają uświadomić jak ogromne znaczenie w kształtowaniu bezpieczeństwa na drogach ma prędkość, koncentracja i trzeźwość. Spośród uczestników warsztatów wyłaniane osoby, które biorą udział w treningu techniki jazdy. Program trwa ok. 2 godzin.
- Prezentacja filmu „Mistrzowie w drodze”.
- Wprowadzenie do zagadnień.
- Ćwiczenia praktyczne z komentarzem, z wykorzystaniem alko/narko gogli.
- Kontrola drogowa – zachowanie podczas kontroli drogowej i prezentacja urządzeń, wykorzystywanych podczas kontroli
- Ćwiczenia praktyczne z komentarzem, z wykorzystaniem refleksomierza, aparatu Piórkowskiego, wagi przeciążeń
- Test dla uczniów z prawem jazdy, którzy chcą wziąć udział w treningu techniki jazdy.
Pierwsze warsztaty bezpieczeństwa ruchu drogowego odbyły się w szkołach ponadpodstawowych w Małopolsce. Do udziału w takich zajęciach zgłoszono ponad 1,2 tys. uczniów.
Galeria zdjęć
Trzeci rok z rzędu młodzi kierowcy mają szansę przejść treningi z doskonalenia techniki jazdy w ramach programu „Mistrzowie w drodze”.
w kontrolowanych warunkach, krytycznych sytuacji, jakie zdarzają się na drodze, a przede wszystkim zdobycie umiejętności pozwalających unikać takich niebezpieczeństw
w przyszłości. Kierowca m.in. nauczy się hamowania na śliskiej nawierzchni, zmiany pasa ruchu w niebezpiecznych okolicznościach czy doboru właściwego toru jazdy.
Ambasadorem programu, od początku trwania wszystkich jego edycji, jest Kajetan Kajetanowicz, wspiera on Mistrzów promując bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Sam jest wzorem mistrzostwa jako wielokrotny rajdowy mistrz Europy i Polski.