..

Patronat

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
Komendant Główny Policji
Główny Inspektor Transportu Drogowego
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji

Program

Część teoretyczna:

  • Prawidłowa pozycja za kierownicą, ustawienie fotela, kierownicy, lusterek
  • Sposób działania systemów elektronicznych
  • Sytuacje drogowe – przewidywanie i unikanie zagrożeń.

Część praktyczna:

Slalom A i B – ćwiczenia ukazujące zalety prawidłowej pozycji za kierownicą, dobrej techniki obserwacji drogi oraz właściwej pracy rąk na kierownicy. W trakcie tego ćwiczenia uczestnicy po raz pierwszy spotykają się z zagadnieniem doboru toru jazdy.

Hamowanie awaryjne z jednoczesną próbą ominięcia przeszkód – uczestnicy trenują właściwe reakcje w tak typowej sytuacji jaką jest gwałtowne hamowanie na śliskiej nawierzchni przy jednoczesnej próbie ominięcia przeszkód.

Łuk poślizgowy – ćwiczenie realizowane jest na specjalnie do tego przygotowanym zakręcie o obniżonej przyczepności. Idea ćwiczenia opiera się na wykonywanych kolejno przejazdach przy zróżnicowanych prędkościach. Trenujemy dobór właściwego toru jazdy, a także reakcje na potencjalnie niebezpieczne, symulowane zjawiska podsterowności oraz nadsterowności.

Awaryjna zmiana pasa ruchu – ćwiczenie przypominające swoim charakterem popularny „test łosia”, stanowi najbardziej dynamiczne spośród wszystkich ćwiczeń kursu. Polega ono na podwójnej zmianie pasa ruchu w wyniku której, dojść może do poślizgu zarówno przedniej jak i tylnej osi samochodu. Uczestnicy mają możliwość wytrenowania odpowiednich reakcji na poślizg ale przede wszystkim poznania sposobów działania systemów elektronicznych wspomagających kierowcę.

Jazda równoległa – moduł doskonale ukazujący, jakie zagrożenie niesie ze sobą tzw. „siedzenie komuś na zderzaku” jak szalenie ważne jest trzymanie dystansu pod poprzedzającym pojazdem. Kursanci dowiadują się tutaj o regule 3 sekund, czasie reakcji kierowcy i wówczas pokonanym dystansie.

Galeria zdjęć

20 czerwca 2022 r. – trening techniki jazdy na terenie MotoPark w Krakowie
13 października 2022 r. – trening techniki jazdy na terenie Autodromu Pomorze w Pszczółkach
14 października 2022 r. – trening techniki jazdy na terenie MotoPark Toruń

– 17 listopada 2022 r. – trening techniki jazdy w Sieradzu

– 24 listopada 2022 r. – trening techniki jazdy w Lublinie

Warsztaty dedykowane są uczniom ostatnich klas szkół średnich. Podczas zajęć uczestnicy mogą przekonać się, że nie wystarczy tylko znać przepisy ruchu drogowego, ale trzeba je rozumieć i przestrzegać. Eksperci przygotowali doświadczenia, które mają uświadomić jak ogromne znaczenie w kształtowaniu bezpieczeństwa na drogach ma prędkość, koncentracja i trzeźwość. Spośród uczestników warsztatów wyłaniane są osoby, które biorą udział w treningu techniki jazdy. Program trwa ok. 2 godzin.

Program
  1. Prezentacja filmu „Mistrzowie w drodze”.
  2. Wprowadzenie do zagadnień.
  3. Ćwiczenia praktyczne z komentarzem, z wykorzystaniem alko/narko gogli.
  4. Kontrola drogowa – zachowanie podczas kontroli drogowej i prezentacja urządzeń, wykorzystywanych podczas kontroli
  5. Ćwiczenia praktyczne z komentarzem, z wykorzystaniem refleksomierza, aparatu Piórkowskiego, wagi przeciążeń
  6. Test dla uczniów z prawem jazdy, którzy chcą wziąć udział w treningu techniki jazdy.
W warsztatach z bezpieczeństwa ruchu drogowego wzięło udział prawie 1700 osób.
Gdzie byliśmy?
Dyrektorzy placówek zgłosili do udziału w programie ponad 12 tys. uczniów.

Galeria zdjęć

Sucha Beskidzka

Trzeci rok z rzędu młodzi kierowcy mają szansę przejść treningi z doskonalenia techniki jazdy w ramach programu „Mistrzowie w drodze”.

Program „Mistrzowie w drodze” promuje mistrzowską jazdę. Mistrzowska jazda to – przede wszystkim bezpieczna – zgodna z przepisami, kulturalna, pokazująca szacunek dla innych uczestników ruchu drogowego.
Wraz z rozpoczęciem przedsięwzięcia, do udziału w programie zapraszamy szkoły średnie. Warsztaty z bezpieczeństwa w ruchu drogowym, skierowane są do uczniów ostatnich klas. Szkoły zainteresowane przeprowadzeniem u siebie warsztatów, prosimy o przesłanie zgłoszenia.
O przeprowadzeniu warsztatów zdecyduje także kolejność zgłoszeń! Limit planowanych wydarzeń jest ograniczony.
W tej edycji, organizatorzy programu „Mistrzowie w drodze” zwracają się do uczniów ostatnich klas szkół średnich. Wśród nich są już przecież młodzi kierowcy, którzy są adresatami tego programu. Istotne jest też to, że zgłoszona szkoła, będzie miała szansę wzbogacić swoje zajęcia o niezwykle potrzebną tematykę społeczną.
Spotkania stworzą uczniom możliwość wskazania konkretnych i interesujących tematów i aspektów brd. To będzie wskazówka dla ekspertów, którzy będą mogli podzielić się swoją wiedzą. „Mistrzowie w drodze” dotychczas zebrali już pakiet wiedzy, który jest dostępny pod tym linkiem. W tej edycji program zostanie wzbogacony o dodatkową formę komunikacji z przyszłymi i dotychczasowymi młodymi kierowcami.
Ponadto dla młodych kierowców wyłonionych spośród uczestników warsztatów zaplanowano treningi z doskonalenia techniki jazdy. Dla młodego kierowcy to szansa poznania,
w kontrolowanych warunkach, krytycznych sytuacji, jakie zdarzają się na drodze, a przede wszystkim zdobycie umiejętności pozwalających unikać takich niebezpieczeństw
w przyszłości. Kierowca m.in. nauczy się hamowania na śliskiej nawierzchni, zmiany pasa ruchu w niebezpiecznych okolicznościach czy doboru właściwego toru jazdy.

Ambasadorem programu, od początku trwania wszystkich jego edycji, jest Kajetan Kajetanowicz, wspiera on Mistrzów promując bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Sam jest wzorem mistrzostwa jako wielokrotny rajdowy mistrz Europy i Polski. 

4. maja wystartowała druga edycja programu „Mistrzowie w drodze” organizowanego przez Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Grupę LOTOS. W 2020 r. działania koncentrowały się na terenie województwa pomorskiego i spotkały się z dużym zainteresowaniem. W tym roku przybrały one ogólnopolski charakter.
Program „Mistrzowie w drodze” promuje mistrzowską jazdę
Mistrzowska jazda – to przede wszystkim bezpieczna – zgodnaz przepisami, kulturalna, pokazująca szacunek dla innych uczestników ruchu drogowego.
Celem programu jest wspieranie młodych kierowców, by od początku wkroczenia na drogę mieli dużą świadomość odpowiedzialności jaka na nich spoczywa oraz rozszerzone umiejętności prowadzenia pojazdu. Stąd głównym filarem kampanii „Mistrzowie w drodze” są praktyczne szkolenia z doskonalenia techniki jazdy.
Ambasadorem programu jest Kajetan Kajetanowicz – wielokrotny Mistrz Polski oraz wielokrotny Mistrz Europy w rajdach samochodowych, a także Wicemistrz Świata WRC 2 w 2019 r. oraz WRC 3 w 2020 r.
Patronat nad programem objęli Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Komendant Główny Policji, Główny Inspektor Transportu Drogowego oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji.
Przez cały okres trwania programu prowadzona jest kampania edukacyjna dającą możliwość pogłębiania wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W październiku podczas wspólnych działań z Policją spotkamy się z uczniami najstarszych klas szkół średnich by zaangażować ich w tematykę bezpieczeństwa i wyłonić kolejnych uczestników szkoleń z doskonalenia techniki jazdy.
Na jednym z pierwszych etapów programu zaprosiliśmy do współpracy instruktorów nauki jazdy. To oni angażowali swoich kursantów do udziału w aktywnościach z brd i motywowali do dalszej edukacji praktycznej i teoretycznej w tym zakresie. Kursanci po zdaniu egzaminu na prawo jazdy, mieli możliwość zakwalifikowania się na szkolenie z doskonalenia techniki jazdy poprzez wypełnienie testu on-line, który dostępny był na stronie www.brd.org.pl/mistrzowie-w-drodze w terminie od 1 sierpnia do 5 września 2021 r. (więcej w Regulaminie). Laureatów poznany już 10. października.

Kierowcy, którzy zdobyli uprawnienia do kierowania pojazdem nie dłużej niż dwa lata temu, także mieli szansę na udział w szkoleniach doskonalenia techniki jazdy. Mogli wystartować w konkursie w którym należało przygotować i przesłać materiał promujący bezpieczną jazdę: film/mem/scenariusz/plakat. Prace konkursowe były przyjmowane do 20. września 2021 r. Na zwycięzców konkursu poza udziałem w szkoleniu z doskonalenia techniki jazdy czeka zestaw niezbędnych akcesoriów samochodowych i bon na paliwo o wartości 500 zł ! Poznamy ich 10 października.

Pierwsze szkolenie z doskonalenia techniki jazdy, zrealizowane w ramach programu, odbyło się 26. sierpnia 2021 r. na Autodromie w Pszczółkach. Razem z grupą doświadczonych instruktorów techniki jazdy szkolił sam Mistrz Kajetan Kajetanowicz, który podczas całego szkolenia udzielał jego uczestnikom cennych wskazówek. Uczestnicy rozpoczęli szkolenie od podstawowych, ale jakże istotnych zagadnień, tj. pozycja za kierownicą, przygotowanie do jazdy, martwe pola w pojeździe, ćwiczenie efektywnej pracy rąk na kole kierownicy przy pokonywaniu kolejnych slalomów, poznawanie granic możliwości pojazdu i kierowcy na płycie poślizgowej, było także hamowanie awaryjne na prostej i na łuku, porównanie drogi hamowania przy różnych prędkościach a także ćwiczenia z użyciem refleksomierza, symulatorów dachowania i zderzeń. Poznajcie opinie uczestników.

Lista Ośrodków Szkolenia Kierowców, których kursanci zapisali się do programu Mistrzowie w drodze:

HigH Szkoła Jazdy

TURBO JAZDA TADEUSZ

Ośrodek Szkolenia Kierowców 4 Kółka Szmulik Łukasz

ABC Nauki jazdy Rafał Skonieczny

OSK SAFETY CAR

 

Laureaci konkursu z wiedzy o ruchu drogowym w ramach programu Mistrzowie w drodze

Kielce

Bukowska K. 

Jamrożek  W. 

Jończyk A. 

Kumorowska A. 

Ogonowska J. 

Piotrowska I. 

Rogien F. 

Rożek A. 

Włodarczyk P. 

Woźniak W. 

Wróbel S. 

Zając D. 

Żurek M. 

Warszawa

Brauła M. 

Chomentowski P. 

Czumaj Cz. 

Dolanowski W. 

Dybka S. 

Fałek K. 

Filipowski P. 

Lenart M. 

Mazek Ł. 

Petryka K. 

Ryczywolski J. 

Sokołowski M. 

Szablewski S. 

Wojtas D. 

Międzychód

Antkowiak R. 

Barszczewski A. 

Domagalski M. 

Górka W. 

Kondracki M. 

Kurowski A. 

Łukaszuk E. 

Macioszek K. 

Mładyszewski T. 

Nawrocki Sz. 

Paprocki D. 

Plucińska M. 

Robaszyński D. 

Siwka K. 

Tomczak J. 

Legnica

Baranowski M. 

Boczkowska O. 

Bukowska H. 

Gulka K. 

Kmiecik F. 

Kostyszyn P. 

Ossolińska G. 

Sobków O. 

Stemplowska A. 

Szczygielski B. 

Tarnawska J. 

Tokarski D.  

Wiśniewski M. 

Gdańsk/Pszczółki

Borowski M 

Dąbrowska M 

Goska Z. 

Gozdór M. 

Knychała W. 

 

Nowak M. 

Szuran G. 

Wielgus W. 

Wiński M 

Władecka K. 

Żebrowska J. 

Żelaniec K. 

Laureaci konkursu Ruszaj po nagrody

O. Benc

K. Bidziński

K. Cichocki

B. Cynk

M. Czardybon

K. Domagała

R. Filipowicz

W. Furmanik

P. Jędrzejowski

K. Kiełczewska

M. Ludwig

M. Mateja

A. Oller

D. Pakura

I. Piotrowska

Z. Posmyk

A. Sierotowicz

M. Stelmach

M. Szwed

W. Treder

A. Wenda

A. Wiśniewski

G. Wojtyniak

Laureaci programu Mistrzowie w drodze

E. Borowska

O. Karczewski

M. Maksanty

S. Pabich

G. Rdzanek

K. Ruciński

K. Rynkiewicz

H. Sarapkina

R. Zieliński

HigH Szkoła Jazdy

TURBO JAZDA TADEUSZ

Ośrodek Szkolenia Kierowców 4 Kółka Szmulik Łukasz

ABC nauki jazdy Rafał Skonieczny

OSK SAFETY CAR

Szkoła Jazdy MONTE-CARLO

Szkoła Nauki Jazdy Piotr Zadrozny

Osk Piocar Piotr Antosik

Ośrodek Szkolenia Kierowców Kierunkowskaz Rafał Baran

Pro-Auto Wojciech Najwer

Szybki Bill

AUTO-AKADEMIA.pl

Szkoła Nauki Jazdy Marzanna Rafał Krzyszowski

Autoszkoła Traffic sp. z o.o.

Wyższa Szkoła Jazdy DB Damian Badura

IMPULS Akademia Jazdy

OLIWERA SP. Z O.O. SP.K.

Auto Akademia Maagii

PROSTO- Nauka Jazdy

Linia Andrzej Szope

PJK Ośrodek Szkoleniowy

Elwoj Elżbieta Chodakowska

Autofart Jerzy Smagała

L-Express Sp. z o. o.

Zdajprawko.pl

Ośrodek Szkolenia Kierowców „PRYMUS” Grzegorz Wawrynowicz

Szkoła Jazdy eLcar Sp. z o.o.

2DRIVE Krzysztof Kulasik

OSK ZIELNIK Przemysław Mielnik

OSK.OSKAR

OSK.OSKAR

OSK IntroHL

OSK FORMAT

OSK AUTODANIELAK

Ośrodek Szkolenia Kierowców TEST Jarosław Bogusz

Ośrodek Szkolenia Kierowców „ROY”

AKADEMIA Krzysztof Popek

OSK „Rock and Roll” Artur Dobrogowski

OSK Szkoła Nauki Jazdy „Stanisław Sandecki” Sebastian Sandecki

Auto -Szkoła Stop

Ośrodek Szkoleń ENIGMA

Odjazdowa Szkoła

Nauka  Jazdy „Konicki” Damian Konicki

Szkoła Jazdy Emil

Ośrodek Szkolenia Kierowców Ekspres-Oskroba

Szkoła Jazdy Emil

Ośrodek Szkolenia Kierowców Ekspres-Oskroba