Młodzi kierowcy przejdą treningi doskonalenia techniki jazdy.

Trening czyni mistrza! Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wspólnie z Grupą LOTOS zapraszają na kolejną edycję programu edukacyjnego „Mistrzowie w drodze”, którego finałem będą treningi na torze szkoleniowym pod okiem instruktorów techniki jazdy.

Początkujący kierowcy są sprawcami ok. 18% wypadków powstałych z winy kierujących. Młodzi ludzie, po zdaniu egzaminu, dopiero rozpoczynają swoją przygodę z motoryzacją. Mają wiedzę i umiejętności pozwalające zdać egzamin, ale brak im tego co najważniejsze – doświadczenia. Wymaga ono lat praktyki i dodatkowej edukacji popartej szkoleniami pod okiem instruktorów techniki jazdy. Potrzebne jest też tworzenie klimatu, a nawet mody na bezpieczną jazdę.

Wskaźnik liczby wypadków na 10 tys. populacji w 2021 r. w grupie wiekowej od 18. do 24. roku życia był najwyższy w Polsce i wyniósł 13,77. Za nimi są 25 – 39-latkowie z wynikiem 7,85. Już to jedno porównanie pokazuje, jak konieczne jest prowadzenie działań poprawiających bezpieczeństwo młodych kierowców i jak uzasadnione są inicjatywy w tym zakresie. Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego właśnie inauguruje trzecią edycję programu „Mistrzowie w drodze”, w którym filarem są praktyczne treningi doskonalenia jazdy. Ambasadorem programu jest Kajetan Kajetanowicz, wielokrotny rajdowy mistrz Europy i Polski.

Pierwszy etap programu dedykowany jest uczniom szkół średnich posiadającym prawo jazdy. Po zgłoszeniu przez szkołę chęci uczestnictwa w programie zostanie ona objęta opieką Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Uczniowie wezmą udział w specjalnych warsztatach przygotowanych przez ekspertów KCBRD, które składają się z kilku elementów. Najpierw spotkanie w szkole, podczas którego będą mogli porozmawiać o zasadach bezpieczeństwa oraz o tym, dlaczego tak wielu młodych wybiera brawurę. Uczestnicy będą mogli też podzielić się swoimi refleksjami dotyczącymi funkcjonowania systemu szkolenia i zachowań młodych kierowców. Spośród nich wybrani zostaną finaliści, którzy wezmą udział w treningu na torze. Tam pod okiem fachowców będą szkolić się jak zapanować nad pojazdem w trudnych warunkach,  nie doprowadzić do poślizgu, stać się odpowiedzialnym kierowcą.

Uważamy, że konieczne jest propagowanie doskonalenia techniki jazdy w praktyce. Każdy młody kierowca powinien skorzystać z porad fachowców z dziedziny techniki jazdy. Pilotaż i pierwsza ogólnopolska edycja potwierdziły, że nic nie jest w stanie zastąpić praktycznego szkolenia zwłaszcza w zakresie kierowania pojazdem. Trening w kontrolowanych warunkach pozwala poćwiczyć hamowanie awaryjne z jednoczesną próbą ominięcia przeszkody, awaryjną zmianę pasa i wiele innych elementów mających znaczenie w sytuacjach drogowych. Przede wszystkich jednak chcemy, by młodzi ludzie mieli świadomość odpowiedzialności, jaką ponoszą stając się kierowcami” – mówi Prezes Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Jacek Zalewski. „Dlatego zaczynamy kolejną edycję »Mistrzów w drodze«, bo przecież to trening czyni mistrza”.

Młodzi kierowcy mają wszelkie predyspozycje by uwolnić się od szufladkowania w grupie największego ryzyka. Niedawno zdali prawo jazdy, więc dobrze pamiętają sprzyjające bezpieczeństwu  zasady, które trzeba po prostu utrwalić, a jeśli już pojawiły się te złe przyzwyczajenia, to należy popracować nad ich wyeliminowaniem. Szkoły, rodzice, środowisko, koledzy – wszyscy mają wpływ na rozwój młodego człowieka. Niestety w wielu przypadkach, złe wzorce i nieodpowiedni wpływ, może prowadzić do katastrofy.

Stwórzmy modę na bezpieczną jazdę!

W Polsce rocznie na drogach ginie ponad dwa tysiące osób. Wg policyjnych statystyk, w ostatnich latach młodzi kierowcy byli sprawcami ok. 18 % wypadków. Przyczyną najczęściej była nadmierna prędkość. Zdaniem psychologa transportu Pauliny Łopaty: „Główną przyczyną takiego zjawiska jest: niski poziom umiejętności, a także brak doświadczenia, połączony z brakiem pokory. Młodym ludziom często wydaje się, że świat należy do nich. Uważają się za najlepszych i najsprawniejszych kierowców. Często są też w okresie buntu przeciwko normom oraz obowiązującym zasadom i regulacjom prawnym. Ta grupa wiekowa jest także skłonna do eksperymentowania z używkami. Wsiadają za kółko po spożyciu alkoholu, narkotyków czy dopalaczy”.

Program rozpoczyna się 11 maja. W najbliższych miesiącach wyłonieni zostaną uczestnicy, z którymi przeprowadzone będą treningi techniki jazdy na profesjonalnych torach szkoleniowych, w różnych częściach Polski. Wraz z Partnerem programu, Grupą LOTOS zapraszamy szkoły średnie do zgłaszania udziału w programie. Grupa LOTOS aktywnie włącza się w programy promujące odpowiedzialną jazdę. Bezpieczeństwo na drodze to niezwykle ważny temat, dlatego już po raz trzeci współorganizujemy projekt „Mistrzowie w drodze”. Stwarza on możliwość zweryfikowania umiejętności prowadzenia pojazdu oraz korzystania z doświadczenia ekspertów i instruktorów techniki jazdy. Dobrą metodą dotarcia do młodych kierowców jest bezpośrednia i praktyczna edukacja, również taka, gdzie możemy przekazać wiedzę o zagrożeniach w ruchu drogowym. Przez promocję rozważnego zachowania na drodze, dbamy wspólnie o nasze bezpieczeństwo – mówi Kinga Fedorowska, dyrektor ds. marketingu w Grupie LOTOS.

Zapraszamy Państwa do współpracy i budowania mody na bezpieczną jazdę po polskich drogach.