„Ostrożny i przezorny pieszy w drodze po bezpieczeństwo” – Katowice

Krajowe Centrum BRD wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach z Okazji Dnia Babci i Dziadka zorganizowało kampanię „Ostrożny i przezorny pieszy w drodze po bezpieczeństwo”. Celem kampanii jest doprowadzenie do nawykowego używania odblasków.

Odwołanie się do rozsądku pieszych oraz dotarcie do świadomości społeczeństwa jest najważniejszym czynnikiem kampanii. Widoczny pieszy to bezpieczny pieszy.

Na polskich drogach ginie ponad 5 tys. osób rocznie, okaleczonych w wypadkach zostaje ok. 60 tys., z tego prawie połowa to piesi. Statystyki pokazują, że sprawcami wypadków częściej są osoby dorosłe. Wiele ofiar zdarzeń drogowych mogłoby żyć gdyby poprzez tzw. „własną widoczność” dały szansę kierowcy na wykonanie odpowiednio wcześniej właściwego manewru. Od zmroku do świtu zdarza się 50 proc. wszystkich śmiertelnych wypadków drogowych, chociaż ruch jest wtedy dziesięciokrotnie mniejszy. Dlatego bardzo ważną rolę dla życia człowieka odgrywają ODBLASKI.
Elementy odblaskowe pozwalają kierowcy zauważyć rowerzystę i pieszego już z odległości 150 metrów. Bez odblasków pieszy idący poboczem w ciemnym ubraniu może zostać zauważony przez kierowcę najwyżej na 20-30 metrów przed maską samochodu. To bardzo późno! Zwłaszcza, jeśli kierowca jedzie z dużą prędkością.

W ramach kampanii osobom starszym – babciom i dziadkom – za pośrednictwem miesięcznika „Mały Gość Niedzielny” przekazywane były odblaski w kształcie serca oraz karta, a w niej, oprócz życzeń z okazji Dnia Babci i Dziadka, zawarty był apel: „Bądź ostrożny i widoczny na przejściu dla pieszych ale nie tylko w takim miejscu”. Odblaski w kształcie serca, których autorem jest Ryszard Czernow wykładowca Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, to symbol życia, zdrowia i miłości do drugiego człowieka.

Pamiętajmy, że troszcząc się o własne życie i zdrowie, dbamy nie tylko o siebie, ale otaczamy miłością również swoich najbliższych. Zaopatrzmy nasze pociechy w elementy odblaskowe, ale też – dając właściwy przykład dzieciom, wnukom – nośmy je sami.