Młodzi kierowcy w poślizgu – trening „Mistrzów w drodze” w krakowskim Moto Parku

Szwedzi szkolą młodych kierowców z techniki doskonalenia jazdy w ramach uzyskania prawa jazdy. W Polsce plany podobnych rozwiązań spaliły na panewce i nie wiadomo, kiedy wejdą w życie. Tymczasem w Krakowie wystartowały pierwsze treningi na torze w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy organizowane w ramach programu edukacyjnego „Mistrzowie w drodze” dla uczniów ostatnich klas szkół średnich.

„Mistrzowie w drodze” to trzecia edycja programu edukacyjnego z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym organizowanego przez Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Grupę LOTOS skierowanego do najmłodszych kierowców. W ramach ogólnopolskiej kampanii eksperci brd najpierw odwiedzają uczniów ostatnich klas szkół średnich, by przeprowadzić warsztaty edukacyjne. Podczas nich uczestnicy przechodzą szereg doświadczeń z wykorzystaniem alkogogli czy narkogogli. Młodzież dokonuje też sprawdzianów własnych zachowań z refleksomierzem i aparatem Piórkowskiego. Z grona uczestników spotkań, wśród posiadaczy prawa jazdy, po zdanych testach wiedzy, wyłaniani są kandydaci do dalszych szkoleń na treningach doskonalenia techniki jazdy. Do tej pory w warsztatach wzięły udział wybrane szkoły średnie z województwa małopolskiego.

Pierwsze treningi z doskonalenia technik jazdy odbyły się 20 czerwca w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy w Krakowie. Dla młodych kierowców była to szansa poznania, w kontrolowanych warunkach, krytycznych sytuacji, jakie zdarzają się na drodze, a przede wszystkim zdobycie umiejętności pozwalających unikać takich niebezpieczeństw w przyszłości.

Bardzo lubię pracować z młodymi kierowcami, którzy jeszcze nie zakorzenili w sobie złych nawyków za kierownicą. Bardziej chłoną wiedzę podczas szkolenia w porównaniu z kierowcami ze znaczącym doświadczeniem za wolantem i setkami tysięcy przejechanych kilometrów. Młodzi kierowcy mają wszystko, co potrzebne do prowadzenia samochodu: świetny refleks, dobry wzrok i kondycję, lecz brakuje im doświadczenia. Rolą instruktorów techniki jazdy jest pokazanie w bezpiecznym miejscu, czyli w ODTJ, czym jest 10 km/h za szybko w zakręcie, jak działają i czym od siebie różnią się systemy bezpieczeństwa w samochodzie, aby w codziennej jeździe prowadzili pojazd w sposób defensywny i bezpieczny – mówi Irek Dancewicz, instruktor techniki jazdy.

Program szkolenia obejmował krótkie wprowadzenie teoretyczne dotyczące m.in. takich zagadnień jak: przewidywanie i unikanie zagrożeń w sytuacjach drogowych, sposoby działania systemów elektronicznych (ABS, ESP, BAS, ASR, EBD), prawidłowe przygotowanie kierowcy do jazdy pojazdem.

Część praktyczna to kilkugodzinny trening na torze i płycie poślizgowej. W ramach treningu młodzi kierowcy przeszli szkolenia modułowe:

  • Slalom – ćwiczenia ukazujące zalety prawidłowej pozycji za kierownicą, dobrej techniki obserwacji drogi; zagadnienie doboru toru jazdy.
  • Hamowanie awaryjne – wypracowanie właściwych reakcji podczas gwałtownego hamowania na śliskiej nawierzchni przy jednoczesnej próbie ominięcia przeszkód.
  • Łuk poślizgowy – ćwiczenie realizowane na specjalnie do tego przygotowanym zakręcie o obniżonej przyczepności. Idea ćwiczenia opiera się na wykonywanych kolejno przejazdach przy zróżnicowanych prędkościach. To tutaj ma miejsce trening doboru właściwego toru jazdy, a także doświadczenie reakcji na potencjalnie niebezpieczne, symulowane, zjawiska podsterowności oraz nadsterowności.
  • Awaryjna zmiana pasa ruchu – ćwiczenie przypominające swoim charakterem popularny „test łosia”, polegające na podwójnej zmianie pasa ruchu w wyniku której, dojść może do poślizgu zarówno przedniej jak i tylnej osi samochodu. Mamy tu możliwość wytrenowania odpowiednich reakcji na poślizg i poznania sposobów działania systemów elektronicznych wspomagających kierowcę.
  • Jazda równoległa – moduł doskonale ukazujący, jakie zagrożenie niesie ze sobą tzw. „siedzenie komuś na zderzaku” oraz jak ważne jest trzymanie dystansu między pojazdami.

Celem programu jest edukacja młodzieży w tematyce bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz wspieranie młodych kierowców w pogłębianiu umiejętności prowadzenia pojazdu poprzez praktyczne treningi techniki jazdy.
Edukacyjny program „Mistrzowie w drodze” Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Grupy LOTOS organizowany jest na terenie całej Polski.
Ambasadorem akcji jest Kajetan Kajetanowicz – wielokrotny rajdowy mistrz Europy i Polski.

Patronat nad programem objęli: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Komendant Główny Policji, Główny Inspektor Transportu Drogowego oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji.