Finałowa gala XII edycji małopolskiego konkursu „Odblaskowa szkoła”.

25 stycznia 2023 r. w  pięknej scenerii Centrum Kongresowego ICE w Krakowie odbyła się gala finałowa XII edycji małopolskiego konkursu „Odblaskowa szkoła” Realizacja tego przedsięwzięcia to forma podziękowania uczestnikom konkursu za ich zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego. Organizatorzy starają się podkreślić ogromne znaczenie dyrektorów szkół, nauczycieli, wychowawców, rodziców w kształtowaniu pożądanych dla bezpieczeństwa na drogach postaw. To konkurs, który motywuje do działania lokalne samorządy, środowiska szkolne, rodziców, dzieci, ale i firmy – galę finałową wspierał LINK4.

23 małopolskie szkoły podczas gali odebrały pamiątkowe grawery i symboliczne czeki, publiczność poznała działania, które były przez te szkoły realizowane. To świetne przedsięwzięcia. Spotkania z seniorami przygotowane przez dzieci, materiały informacyjne dla babć i dziadków przygotowane przez dzieci, przedstawienia, teledyski, teksty piosenek czy pikniki rodzinne. To wszystko to EDUKACJA pisana wielkimi literami, edukacja przez zabawę. To także forma integracji międzypokoleniowej. Dzieci uczą dorosłych – dorośli dzieci. Dzieci potrafią wpływać na zachowania rodziców i dziadków,
więc w naturalny sposób stają się także ambasadorami bezpieczeństwa na drogach wśród dorosłych.

Na początku gali poznaliśmy zwycięzców konkursu na animację „ Patrzeć i być widocznym”

W kategorii szkół podstawowych nagrody odebrali:

 • I miejsce – Martyna Kabat ze Szkoły Podstawowej w Ibramowicach 
 • II miejsce – Karol Maśnica z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4
  w Limanowej  
 • II miejsce ex aequo – Michał Duch ze Szkoły Podstawowej w Radziemicach 
 • III miejsce – Anna Junco ze Szkoły Podstawowej nr 55 w Krakowie 
 • III miejsce ex aequo – Aniela Niziołek ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II  w Olszynach 

W kategorii szkół ponadpodstawowych nagrodzeni zostali:

 • I miejsce – Karolina Sapiechowska z II Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Olkuskiej   w Olkuszu 
 • II miejsce – Aleksander Gabryś z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Nowym Sączu 
 • III miejsce – Tomasz Migdał z Zespołu Szkół nr 1 im. St. Staszica w Bochni  

Jury konkursu postanowiło dodatkowo wyróżnić dwie animacje  w kategorii szkół podstawowych tj. Faustyny Karaś ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Olszynach oraz Ziemowita Ducha ze Szkoły Podstawowej w Radziemicach.

Następnie prowadzący nadkom. Joanna Biel – Radwańska oraz Marcin Koczyba zapraszali na scenę szkoły, które uzyskały w konkursie „Odblaskowa szkoła” najwyższą punktacje w powiatach.

Najlepsze w Małopolsce okazały się szkoły:

 • Szkoła Podstawowa im. Wł. Orkana w Niedzwiedziu  powiat limanowski – liczba zdobytych punktów 1645 – I miejsce –  NAGRODA 6 tys. zł 
 • Szkoła Podstawowa im. Stanisława i Jana Potoczków    w Rdziostowie powiat nowosądecki – liczba zdobytych punktów 1527 –  II miejsce – NAGRODA 5 tys. zł
 • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej – powiat  dąbrowski – liczba zdobytych punktów – 1475 – III Miejsca NAGRODA 4 tys. zł

Ponadto w konkursie nagrodzone zostały szkoły, które zajęły miejsca od IV do X oraz najlepsze szkoły podstawowe w każdym mieście i powiecie. Laureaci otrzymali dodatkowo dyplomy grawerowane dla najlepszych szkół promujących bezpieczeństwo uczniów na drodze. Nagrody w Konkursie zostały ufundowane przez Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. 

Zwieńczeniem gali była część artystyczna, w której wystąpił Zespół Golec uOrkiestra z koncertem kolęd i pastorałek. Zespół wykonał najpiękniejsze, przekazywane z pokolenia na pokolenie polskie kolędy. Pojawiły się także znane i mniej znane pastorałki, bogate w odwołania do góralskich tradycji i zwyczajów. Podczas koncertu nie zabrakło również własnych kompozycji zespołu, które zagościły już w polskim repertuarze świątecznym na stałe.

Zapraszamy do obejrzenia relacji foto: Odblaskowa szkoła – e – Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (brd.org.pl)