Ładna pogoda sprzyja wypadkom!

Letnia pogoda, której wszyscy oczekiwaliśmy, często powoduje zmiany w zachowaniach kierujących pojazdami. Otóż sucha nawierzchnia i dobra widoczność, sprzyjają ryzykownej i niebezpiecznej jeździe.

Wiąże się to z efektem psychologicznym, polegającym na tym, że często im bezpieczniej czuje się kierowca, tym bardziej niebezpiecznie prowadzi auto. Jego poczuciu bezpieczeństwa sprzyjają zarówno dobre warunki drogowe, jak i systemy bezpieczeństwa.

Podczas zimy zachowujemy większą ostrożność, bo wymagają tego niekorzystne warunki drogowe. Niestety w tych trudnych miesiącach ma miejsce bardzo duży wzrost wypadków z udziałem pieszych, ale to przede wszystkim ze względu na ich słabą widoczność dla kierujących pojazdami.

Do ponad 90% wypadków drogowych dochodzi na skutek błędu człowieka. Błąd taki można popełnić niezależnie od warunków pogodowych. A jak wskazują statystyki korzystna pogoda dodatkowo usypia naszą czujność.

Wypadki drogowe i ich skutki według warunków atmosferycznych w 2021 roku*

Warunki atmosferyczneWypadkiZabiciRanni
Dobre warunki atmosferyczne14 8811 39717 064
Mgła, dym26346322
Opady deszczu2 6983203 168
Opady śniegu, gradu953761 182
Oślepiające słońce52037600
Pochmurno4 5004845 293
Silny wiatr20525243
*W związku  z  możliwością wielokrotnego wyboru, w tabeli podano liczbę wystąpień w danych opcjach, a suma nie jest równa ogólnej liczbie wypadków i ich ofiar.

Źródło: KGP

Najwięcej wypadków drogowych ma miejsce w dzień, bowiem wtedy jest największy ruch. Jednak w nocy, na drogach nieoświetlonych występuje największy wskaźnik osób zabitych, prawie w co czwartym takim wypadku ginie człowiek, podczas gdy w porze dziennej –
w co dwunastym wypadku.

Źródło: KGP

W 2021 roku zdecydowana większość wypadków miała miejsce w obszarze zabudowanym.

Źródło: KGP

Jednak w wyniku wypadków mających miejsce w obszarze niezabudowanym zginęło więcej osób. Powodem jest to, iż w obszarze niezabudowanym kierujący rozwijają większe prędkości. Często w jednym samochodzie ginie więcej niż jedna osoba, a pomoc lekarska dociera później.