„Mistrzowie w drodze” na Moto Safety Day

Strefy edukacyjnej programu „Mistrzowie w drodze” nie zabrakło podczas tegorocznej edycji Moto Safety Day. Wydarzenie to organizowane już od 17 lat ma na celu propagowanie kultury motoryzacyjnej,  promowanie bezpieczeństwa na drodze, kształtowanie postaw ekologicznych, a także edukowanie w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

Corocznie Moto Safety Day przyciąga lokalną, ale także i przyjezdną społeczność, która nad morzem spędza wakacje. Nie inaczej było
i w tym roku.

Strefa „Mistrzów w drodze” oferowała odwiedzającym wiele edukacyjnych atrakcji. Z pewnością można do nich zaliczyć różnego rodzaju symulatory: symulator dachowania, zderzeń oraz VR9D. Urządzenia te demonstrują skutki dachowania pojazdu, pokazują siłę, jaka działa przy zderzeniu nawet przy niewielkiej prędkości. Chętni mogli założyć również alkogoogle i narkogoogle, a także zmierzyć się z refleksomierzem.

Eksperci prowadzili instruktaże poprawnego zapinania pasów i montażu fotelików. Udzielali cennych wskazówek na temat pierwszej pomocy oraz korzystania z defibrylatora.

Dużą popularnością cieszył się konkurs kalambury, w którym uczestnicy mieli za zadanie tak przedstawić hasło związane z bezpieczeństwem na drogach, by publiczność mogła odgadnąć, o jakie hasło chodzi. Zwycięzca otrzymał kartę paliwową o wartości 500 zł. Był też konkurs sprawdzający wiedzę o przepisach ruchu drogowego, w którym wygraną był voucher na trening z techniki jazdy.

„Mistrzowie” pamiętali również o najmłodszych uczestnikach ruchu drogowego. To na nich czekał samochód, który należało pomalować, zabawy o tematyce ruchu drogowego i książeczki promujące bezpieczne zachowania na drodze.

Wszyscy odwiedzający sferę „Mistrzów w drodze” mogli nie tylko skorzystać z wielu atrakcji
i instruktaży, ale przede wszystkim przekonać się, jak ważna jest odpowiedzialność na drodze i czym może skutkować jej brak.

Program edukacyjny „Mistrzowie w drodze”, którego Partnerem jest Grupa LOTOS organizowany jest na terenie całej Polski. Pierwsza edycja odbyła się w roku 2020.

Celem programu jest edukacja młodzieży w tematyce bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz wspieranie młodych kierowców w pogłębianiu umiejętności prowadzenia pojazdu poprzez praktyczne treningi z doskonalenia techniki jazdy.

Ambasadorem akcji jest Kajetan Kajetanowicz – wielokrotny rajdowy mistrz Europy i Polski.

Patronat nad programem objęli: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Komendant Główny Policji, Główny Inspektor Transportu Drogowego oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji.